Rüzgar enerjisi yatırımları araştırma platformu Wind Power Intelligence tarafından yapılan tespitlere göre, küresel düzeyde şebeke bağlantısı sağlanmış rüzgar enerjisi santrallerinin gücü 502,7 GW’ye ulaştı.

Kuruluşun tespitlerine göre yıl başından beri gerçekleşen artış 36 GW düzeyinde olurken, yılın geri kalanındaki kurulumlar ile küresel rüzgar enerjisi gücü 2017 sonunda 519 GW’ye ulaşabilecek.

WPI verilerine göre küresel rüzgar enerjisi gücünün en büyük bölümü, Çin ve Hindistan’ın ağırlığı sayesinde, Asya-Pasifik bölgesinde bulunuyor.

Verilere göre küresel gücün 206,6 GW’lık bölümü Asya-Pasifik, 171,9 GW’lık bölümü Avrupa, 98,6 GW’lık bölümü Kuzey Amerika, 21,3 GW’lık bölümü Latin Amerika ve 4,3 GW’lık bölümü ise Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde kurulu bulunuyor.

TÜRKİYE’NİN PAYI YÜZDE 1.2

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu verilerine göre, Türkiye’nin rüzgar enerjisi gücü temmuz ayı sonu itibari ile 6.221,29 MW’a ulaşmış durumda.

Bu gücün 6.199,14 MW’lık bölümünü lisanslı, 22,15 MW’lık bölümünü ise lisanssız yatırımlar oluşturuyor.

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.