Küresel Rüzgâr Enerjisi Konseyi’nin (Global Wind Energy Council, GWEC) tarafından küresel deniz üstü rüzgâr santrallerin (offshore wind)  kapasite gelişimleri üzerine yayınlanan yeni rapor, 2019 sonu itibariyle 29,1 GW kurulu güce sahip deniz üstü rüzgâr teknolojisinin, Asya Pasifik bölgesindeki önemli artış ve Avrupa’da devam eden hızlı büyümenin etkisiyle 2030 yılına gelindiğinde 234 GW’nin üzerine çıkacağını öngörüyor.

Küresel Rüzgâr Enerjisi Konseyi tarafından hazırlanan piyasa bilgilendirme raporu (GWEC Market Intelligence), 2030 yılına kadar küresel kapasiteye 205 GW’dan fazla yeni deniz üstü rüzgâr kurulu gücü ekleneceğini öngörüyor. Bu rakam, geçen yılın raporuyla kıyaslandığında 15 GW’lık artışa işaret ediyor. Bu artışın, karar vericilerin iradesi, rüzgâr teknolojisinin maliyetinde gerçekleşen düşüş ve ekonominin karbondan arındırılması amacıyla verilen uluslararası taahhütler ile desteklenmesi gerekiyor.

Raporda, bu teknolojinin küresel ölçekteki gelişmesine ilişkin güncel verilerin ve analizlerin yanı sıra, 2030’a yönelik sektör tahminleriyle gelişmekte olan pazarlara ilişkin veriler bulunuyor. Raporda ayrıca, küresel deniz üstü rüzgâr pazarının büyümesinde artış kaydetmek üzere oluşturulan destek mekanizmalarına, teknolojinin kalkınma ve istihdama etkisine, şebekeye bağlantı konusuna, maliyetlerdeki düşüş ve tedarik zinciri konularında alınan derslere de yer veriliyor.

900 BİN YENİ İSTİHDAM

Rapor 2019 yılının, yeni eklenen 6,1 GW’lık kapasiteyle küresel ölçekte 29,1GW’ye ulaşan deniz üstü rüzgâr santralleri için tarihteki en etkin yıl olduğunu işaret ediyor. Deniz üstü rüzgâr yatırımları, enerji sektörünün diğer kollarıyla kıyaslandığında küresel salgından daha az etkilendi.

GWEC Market Intelligence, gelecek on yılda gerçekleşecek büyüme dolayısıyla sektörde 900 bin yeni istihdam yaratılacağını öngörüyor. Bu sayı deniz üstü rüzgâr sektörünün, küresel ölçekte yeşil toparlanma için önemli bir unsur olduğunu gösteriyor.

ÖNGÖRÜLERİN 15 KAT DAHA ÜZERİNDE

GWEC Market Intelligence, 2030 yılına kadar küresel ölçekte, 6,2 GW’lık yüzer deniz üstü rüzgâr santralleri de dahil olmak üzere 205 GW’dan fazla yeni deniz üstü rüzgâr kurulu gücü ekleneceğini öngörüyor. Bu rakam, GWEC’nin COVID-19 krizi öncesinde öngördüğü tahminlerle kıyaslandığında 15 GW’lık artışa işaret ediyor. Bu durum sektörün, enerji dönüşümü ve yeşil toparlanma süreçlerini güçlendirmesi bakımından oynayacağı önemli rolü gösteriyor.

Rapora göre Çin, hayata geçen 2,4 GW’lık yatırımla yeni tesislerin inşası konusunda üst üste ikinci kez liderliğini koruyor. Çin’i 1,8 GW ile İngiltere ve 1,1 GW ile Almanya takip ediyor. Avrupa’nın  deniz üstü rüzgâr sektöründe lider konumu da sürüyor. Ancak Asya-Pasifik bölgesinde yer alan Tayvan, Vietnam, Japonya ve Güney Kore ile ABD pazarlarında da hızlı yükseliş yaşanıyor ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde önemli artış kaydedecek bölgeler olarak belirtiliyor.

JAPONYA, KORE VE VİETNAM ATAĞA KALKACAK

GWEC’in CEO’su Ben Backwell, “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin, deniz üstü rüzgâr teknolojisine yapılacak büyük ölçekli yatırımların COVID nedeniyle oluşan ekonomik krizden toparlanma sürecinde istihdam yaratma ve ekonomik kalkınmayı ivmelendirmede oynayabileceği rolü fark etmesi sebebiyle, bu yatırımlar küreselleşiyor.

Önümüzdeki 10 yıl içinde, Japonya, Kore ve Vietnam gibi gelişmekte olan ülkelerin deniz üstü rüzgâr pazarında önemli bir paya sahip olduğunu göreceğiz. Bununla birlikte Asya, Güney Amerika ve Afrika’da yer alan birçok ülkede, deniz üstü rüzgâr santrallerinin ilk kez kurulduğunu göreceğiz.” dedi.

Ben Backwell, raporun  önümüzdeki on yıl içinde, deniz üstü rüzgâr sektöründe 900 bin yeni istihdam yaratılabileceğini gösterdiğini belirterek şöyle dedi: “Bu rakam, karar vericilerin ekonomik iyileştirme kapsamında uygulayacağı stratejilerde bu sektörün büyümesini hızlandırmaları durumunda daha da artabilir.

Ayrıca, her 1 GW’lık deniz üstü rüzgâr santrali, 3,5 MT CO2’nin atmosfere salınmaması anlamına geliyor. Bu durum rüzgar santrallerini, karbon salımını önleme ve birçok ülkede fosil yakıtların yerini alma yolunda var olan en etkin büyük ölçekli teknoloji haline getiriyor”.

“AVRUPA’NIN 30 YILLIK DENEYİMİ GÜZEL DERSLER SUNUYOR”

GWEC Strateji Direktörü Feng Zhao ise değerlendirmesinde dünyada giderek daha fazla ülkenin deniz üstü rüzgâr santrallerinin önemli potansiyelini fark etmesiyle, sektörün umut verici bir gelecek yarattığına dikkat çekerek şu görüşleri ifade etti: “Piyasa büyümeye devam ettikçe, sektördeki yüzer deniz üstü rüzgâr santralleri, daha büyük ve verimli türbinler ve Power-X çözümleri gibi yenilikler, yeni kapılar açmaya ve pazarlar geliştirmeye başlayacak. Deniz üstü rüzgâr enerjisi endüstrisinin, küresel ölçekte enerji dönüşümünü sağlamadaki önemi giderek artıyor.

Deniz üstü rüzgâr teknolojisi, etkin maliyetli, ölçeklendirilebilir ve sıfır karbonlu bir teknoloji olduğunu şimdiden kanıtlamış durumda. Endüstrinin büyüme potansiyelini en üst düzeye çıkarmak üzere; piyasa tasarımı için hükümetler ve iş dünyası arasında iş birliği geliştirilmesi, net kapasite hedefleri belirlenmesi, uzun vadeli planlarda altyapının geliştirilmesi ve işgücü gereksinimlerinin göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Deniz üstü rüzgâr teknolojisinin temiz enerji potansiyelinin gerçekleşmeye başladığı günümüzde, Avrupa’da deniz üstü rüzgâr sektörünün son 30 yıllık gelişiminden, dünyanın dört bir yanındaki yeni pazarlarda endüstrinin uzun vadeli başarısını ve büyümesini sağlamak amacıyla alınabilecek birçok ders bulunuyor”.

2013’DEN BU YANA YILLIK BÜYÜME ORTALAMA YÜZDE 24 OLDU

Raporda yer alan verilere göre küresel deniz üstü rüzgâr enerjisi pazarı, 2013’den bu yana her yıl ortalama yüzde 24 büyüme kaydetti. 2019 yılının sonu itibarıyla Avrupa, deniz üstü rüzgâr sektörü için en büyük pazar olmayı sürdürüyor ve küresel ölçekteki toplam santrallerin yüzde 75’ine ev sahipliği yapıyor. Avrupa İngiltere, Hollanda, Fransa, Almanya, Danimarka ve Polonya’nın öncülüğünde ve diğer AB ülkelerinin 10GW’ı aşkın planlarıyla, 2050 yılına kadar gerçekleştirmeyi planladığı 450 GW hedefi ile deniz üstü rüzgâr sektöründe liderliğini koruyacak.

KUZEY AMERİKA PAZARI HENÜZ ÇOK KÜÇÜK

Kuzey Amerika’da 2019 sonu itibarıyla yalnızca 30 MW’lık deniz üstü rüzgâr kurulu gücü bulunuyor. Ancak 2030 yılına kadar kurulması öngörülen 23 GW ile bu sektörün gelişimi önümüzdeki yıllarda hızlanacak. ABD’de 2024 yılına kadar büyük ölçekli projelerin hayata geçmesi bekleniyor.

Rapor, 2030 yılına kadar 52 GW’lık yeni deniz üstü rüzgâr kurulu gücünü devreye alması beklenen Çin liderliği sayesinde, Asya-Pasifik bölgesine dikkat çekiyor. Tayvan, 2025 yılına kadar 5,5 GW’lık, 2035’e kadar ise 10 GW’lık kurulu güç hedefi olan Çin’i takiben, dünyanın en büyük ikinci deniz üstü rüzgâr pazarı haline gelecek. Bölgedeki diğer pazarlar da deniz üstü rüzgâr pazarlarını genişletmeye başlıyor; Vietnam, Japonya ve Güney Kore’de sırasıyla 5,2 GW, 7,2 GW ve 12 GW’lık kapasite kurulumu öngörülüyor.

EYLÜL’DE TOPLANACAK

GWEC, bünyesindeki çalışma grupları ve aralarında Global Offshore Wind, Japan Offshore Wind and Floating Offshore Wind’in de bulunduğu üyeleri aracılığıyla, deniz üstü rüzgâr piyasasının gelişimini artırmak amacıyla çalışıyor. GWEC aynı zamanda Dünya Bankası Grubu ve ESMAP ile iş birliği içerisinde, deniz üstü rüzgâr kalkınma programı kapsamında, Eylül ayında bir toplantı düzenliyor. Gelişmekte olan 20 pazarda karar vericilere yönelik gerçekleştirilecek toplantı, deniz üstü rüzgâr santralleri ile ilgili bir sanal çalışma turu da içeriyor.

2019 YILINDA YENİ KURULAN OFFSHORE RES’LER

 • Çin – 2,4 GW
 • İngiltere – 1,8 GW
 • Almanya – 1,1 GW
 • Danimarka – 374 MW
 • Belçika – 370 MW

2019 YILINDA EN FAZLA KURULUMLAR

 • İngiltere – 9,7 GW
 • Almanya – 7,5 GW
 • Çin – 6,8 GW
 • Danimarka – 1,7 GW
 • Belçika – 1,6 GW

2030 YILINA KADAR EN ÇOK KURULUM YAPILACAK ÜLKELER

 • Çin – 58,8 GW
 • İngiltere – 40,3 GW
 • ABD – 22,6 GW
 • Almanya – 20 GW
 • Hollanda – 11,4 GW

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.