Karapınar GES

GE Yenilenebilir Enerji, Kalyon Enerji tarafından Türkiye’deki 270 MW’lık Karapınar Faz II-A ve 810 MW’lık Karapınar Faz II-B güneş enerjisi santrallerine FLEXINVERTER güneş enerjisi teknolojisini temin etmek üzere seçildiğini duyurdu.

İşin kapsamı tasarım, mühendislik, proje yönetimi, şantiye yönetimi ve hizmete açma süreçlerini içeriyor. Türkiye’de, Konya şehrinin Karapınar ilçesinde bulunan projenin Aralık 2022’ye kadar ticari faaliyete geçmesi bekleniyor.

GE Yenilenebilir Enerji, ayrıca 267 MW’lık Karapınar Faz 1 güneş enerjisi santrali için FLEXINVERTER güneş enerjisi ünitesinin kurulumunu da tamamladı.

Enerji Bakanlığı tarafından 2017 yılında başlatılan ilk Türk Solar YEKA ihalesinin bir parçası olan Karapınar güneş enerjisi santrali, Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, ülkenin yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılmasını teşvik eden faaliyetleri sürdürmesine ve 2017-2027 döneminde 10 gigawatt (GW) güneş kapasitesini devreye almasına yardımcı olacak.

“267 MW’yi başarıyla devreye aldık”

Karapınar GES

Kalyon Enerji konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Türkiye’nin bu dev yenilenebilir enerji projesinde GE ile ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz. Güneş enerjisi alanındaki derin uzmanlığıyla bizi destekleyen GE ile birlikte 267 MW’ı başarıyla devreye aldık ve Faz 1 çalışmalarımızı tamamladık.

Ayrıca, Faz 2’yi (1080 MW) devreye alma faaliyetlerimizi de çok yakında başlatacağız. Pandeminin getirdiği zorluklara rağmen GE, çok iyi bir iş çıkararak Faz 1 için ekipmanımızı planlanan şekilde ticari işletme tarihine yetiştirebilmemizi sağladı.”

FLEXINVERTER teknolojisinin ABD dışında uygulandığı ilk proje

GE Yenilenebilir Enerji’den yapılan açıklamaya göre, bu proje GE’nin ABD dışında FLEXINVERTER teknolojisini uyguladığı ilk proje olma özelliğini taşıyor. FLEXINVERTER Güneş Enerjisi Santrali (önceden LV5+ Güneş Enerjisi Santrali olarak biliniyordu), tümü standart 20 fitlik ISO yüksek hacimli konteynere entegre edilen güneş enerjisi inverteri, orta gerilim güç trafosu ve isteğe bağlı OG Halka Ana Ünitesini (RMU) birleştiren, entegre konteynerli bir çözüm.

Teknoloji, şebeke ölçeğinde güneş enerjisi ve depolama uygulamaları için güvenilir, uygun maliyetli, tak-çalıştır tipi, fabrikada entegre güç dönüştürme platformu sunmaya yardımcı olan, akıllı bir çözüm sağlar. Yatırım ve işletme giderlerini azaltmaya ve daha güvenilir santral performansı sağlamaya yardımcı olur.

Montaj yapıları ve DC kablolar Türkiye’de üretilecek

GE, montaj yapılarının ve DC kabloların Türkiye’de, yerel olarak üretilmesini sağlayacak. GE’nin Şebeke Çözümleri işletmesinin Gebze, Türkiye’deki üretim tesisi de güneş enerjisi inverteri sistemindeki entegrasyon için gerekli olan trafoları üretecek.

GE Yenilenebilir Enerji Yenilenebilir Hibrit CEO’su Prakash Chandra proje ile ilgili olarak yaptığı açıklamada“Türkiye’de güneş enerjisi için muazzam bir potansiyel var ve bu potansiyel daha fazla doğal enerji kaynağını şebekeye güvenilir şekilde ve şebeke ölçeğinde entegre etmeye yardımcı olacak akıllı çözümlerle ele alınabilir. Bu projelerde Kalyon ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz ve Türkiye’ye daha fazla yenilenebilir enerji sunma fırsatı için sabırsızlanıyoruz” dedi.

FLEXINVERTER nedir? 

FLEXINVERTER

FLEXINVERTER, GE’nin Yenilenebilir Hibritler FLEX portföyünün önemli bir bileşeni olup dağıtılabilir, yeşil MWh’ler sunmak için birden fazla uygulama aracılığıyla müşteri ihtiyaçlarını çözmeyi amaçlar. Ayrıca FLEXRESERVOIR ve FLEXIQ teknolojilerini de içerir. FLEXRESERVOIR, çoklu yapılandırmalar ve piyasa uygulamaları için sisteme entegre bir akü enerji depolama ve güç elektroniği çözümüdür. Son olarak, FLEXIQ, şebeke uyumluluğunu sağlamak ve ömür boyu müşteri değerini en üst düzeye çıkarmak için tasarım, operasyon ve filo yönetimi çözümleri sağlayan dijital bir platformdur.

Önceki İçerik21 Eylül Dünya Sıfır Emisyon Günü
Sonraki İçerikICCI’da “Net Sıfır Hedefi” tartışıldı

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz