CS Wind

Güney Kore merkezli rüzgar türbini kule üreticisi CS Wind, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) ikinci kule üretimi fabrikasını hizmete açtı.

Hızla artan küresel talebe cevap verebilmek için üretim ağlarını genişletmeye yönelik adımları attıklarını belirten CS Wind Üst Yöneticisi Gim Seong-gon, “İkinci fabrikanın açılışını burada yapmaktan mutluluk duyuyorum. Bugün özellikle CS Wind’in dört yıl içinde geldiği noktayı vurgulamak isterim. 2018’de CS Wind Turkey kurulduğu zaman toplam 82 personeli varken şu anda bu sayı 500’e ulaşmıştır. Aynı şekilde 2018’de iki parça üretim yapılmaktayken ilk hedefimiz olan haftada 20 parça üretim hedefimize ulaşmış olup, daha sonrasında da kendimize rekabetçi yollar belirleyerek ilerlememize devam etmekteyiz” dedi.

Seong-gon, 4 yıl önce Türkiye’de faaliyete başladıklarında sadece yurt içinden sipariş aldıklarını, bugün ise Avrupa, Amerika ve Orta Doğu’ya ihracat yaptıklarını ifade etti.

Seong-gon: “Siparişlerimizin yüzde 95’i ihracata gidiyor”

CS Wind

Yeni hedeflerinin haftada 50 parça üretmek olduğunu belirten CS Wind Üst Yöneticisi Seong-gon, “2022 senesi itibarıyla siparişlerimizi yüzde 95 oranında ihracat üzerine yapıyoruz. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi yardımlarıyla Türkiye’de yaptığımız yatırımlara yeni bir platform ekleyerek deniz üstü (off shore) rüzgar kuleleri imalatı noktasında yeni projelerimiz bulunmaktadır.

Hedefimiz, yeni değerler üreterek Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaktır, istihdam noktasında büyük hedefler gerçekleştirmektir. Türkiye ekonomisine katkıda bulunuyor olmaktan, ihracat noktasında katkı sağlamaktan oldukça memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Dağlıoğlu: “100 GW kurulu gücün yüzde 55’i yenilenebilir enerjiden oluşuyor”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu Türkiye’ye 19 yılda 240 milyar dolar yatırım geldiğine dikkati çekerek, Bu tutarda Güney Koreli yatırımcıların 3 milyar doların üzerinde paya sahip olduğunu söyledi. Dağlıoğlu, “Şu ana kadar Türkiye’de 400 Koreli şirket var. Çok ciddi bir iş topluluğundan bahsedebiliriz. Yatırımın gerçekleşmiş olduğu sektör de çok özel bir sektör. Dünyadaki güncel gelişmelere baktığımız zaman sürdürülebilirliğin, yeşil enerjinin öneminin arttığı bir dönemde Türkiye çok güçlü bir yenilenebilir enerji ekipman üretim kapasitesine sahip hale geldi” diye konuştu.

Dağlıoğlu, şunları kaydetti: “Üretim açısından baktığımız zaman 100 GW kurulu gücümüzün yaklaşık yüzde 55’i yenilenebilir enerjiden ve bunun da yaklaşık 11 GW’si rüzgar enerjisinden oluşuyor. Son 15 yılda ülkemizde yenilenebilir enerji ekipmanları için bir kümelenme oluşturduk. Özellikle, burada İzmir ve çevresinin ayrı bir kıymeti var.

“RES kurulumu için gereken ekipmanlarda yerlilik oranı yüzde 70”

İzmir’de rüzgar ekipmanları üreticisi, kanat üreticisi, kule üreticisi, jeneratör üreticisi, çevre şehirlerde bu üretime katkı sağlayacak kimyasal üreticileri, reçine üreticileri, biraz daha uzak illerde karbon elyaf gibi ürünlerin üretimi mevcut. Bir rüzgar santralinin kurulması için sağlanan ekipmanlarda yüzde 70’in üzerinde yerlilik oranı olduğunu biliyoruz. Bizi sevindiren bir diğer konu da bu üretimler sadece Türkiye’deki yatırımlar için olmuyor. Türkiye artık bu ekipmanları çevre ülkeler için, dünyadaki diğer pazarlar için üretebilen, ihraç edebilen bir ülke konumuna geldi.”

Konuşmaların ardından Dağlıoğlu ve İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Yavuz, Seong-gon’a hediye takdim etti, daha sonra açılış kurdelesi kesildi.

Önceki İçerikBosch iklim nötr teknolojiye 3 milyar euro yatırım yapacak
Sonraki İçerikSanko Enerji 200 MW’lık 4 rüzgar santralinin açılışını yaptı

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz