Güneş hücresi üretiminde kullanılan ve geleneksel silikondan 1000 kat daha ince ancak benzer verimliliğe sahip olan perovskit adlı kristal mineralin de pabucunu dama atacak bir araştırma heyecan yarattı.

Amerika Kaliforniya Üniversitesi ile Solargiga Enerji tarafından yapılan araştırmaya göre kafein, güneş hücrelerinin bu temel materyali perovskitin yerini alabilir. Üstelik daha yüksek bir verimlilik sunarak.

PANEL ÜRETİMİNİ ÇOK UCUZLATABİLECEK

Araştırma kapsamında bilim insanları 40 güneş hücresinden oluşan bir güneş paneline kafein eklediler ve perovskit ile kafein arasında harika bir “moleküler bağ” buldular. Kafeinin güneş panelinin ısı direncini ve termal verimliliğini arttırdığı görüldü. Katmanlı olarak yerleştirilen perovskitlerden oluşan güneş ışınlarını toplayan üçüncü nesil güneş hücrelerinin, kafein ile ışık toplama kapasitelerinin yüzde 17’den yüzde 19,8’e çıkıyor.

Araştırma ekibi, kafein uygulamasının sadece perovskite güneş panellerinde yararlı olduğuna ve bunun da bu tipteki güneş panelleri üretimini önemli ölçüde ucuzlatabileceğine dikkat çekiyor.

Önceki İçerikZorlu Enerji Alibeyhöyüğü GES projesini sattı
Sonraki İçerikİnosolar’dan okul çatısına 100 kW’lık güneş santrali

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz