Sanayinin dijitalleşmesi olarak özetlenebilen Sanayi 4.0 konusu, ihracatta yüksek teknolojili ürünlerin payını yükseltmeyi hedefleyen Türkiye İnovasyon Haftası’na da damga vurgu. Etkinliğin Adana ayağında gerçekleştirilen “Türkiye’de İnovasyon ve Endüstri 4.0” panelinde dikkat çeken isimlerden biri de Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri OEM İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel oldu. Panelde Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory konseptini anlatan Tolga Bizel, “Nesnelerin İnterneti” anlayışı çerçevesinde birbirleriyle konuşabilen ileri robot teknolojileri konusuna dikkat çekti.

HAYATIMIZDA NASIL YER ALACAK?
Türkiye İnovasyon Haftası’nın Anadolu buluşmaları kapsamında, Ekonomi Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Adana etkinliği, 27-28 Ekim tarihleri arasında Adana HiltonSa Hotel’de gerçekleştirildi. Çukurova bölgesinin katma değerinin artırılması amacıyla hayata geçirilen etkinlikte en çok ilgi gören konulardan biri de Sanayi 4.0 oldu. Bu yeni endüstri evresinin tüm detayları ile masaya yatırıldığı “Türkiye’de İnovasyon ve Endüstri 4.0” panelinde konuşma yapan Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri OEM İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Tolga Bizel, Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory konsepti hakkında bilgi verdi. Günümüzün endüstriyel temelde en çok konuşulan konularından biri olan “Nesnelerin İnterneti” (Internet of Things) konusuna da değinen Tolga Bizel, hayal gücümüzü zorlamaya hazırlanan geleceğin fabrika otomasyonu vizyonunu ve birbirleriyle konuşabilen ileri robot teknolojilerinin hayatımızda nasıl yer aldığını da anlattı.

NESNELERİN İNTERNETİ
“Nesnelerin İnterneti” (Internet of Things) kavramının,“Nesne ve eşyaların internete bağlanarak veri alışverişi yapması ve bulut üzerinden hem bizimle hem de birbirleriyle iletişim içerisinde olması” şeklinde tanımlanabileceğini ifade eden Tolga Bizel, konuyla ilgili şu bilgileri aktardı; “Yeni sanayi evresinin merkezinde hiç şüphesiz üretim bulunuyor. Son dönemde şirketlerin ilgi odağı olan Sanayi 4.0 ve şirketlerin teknoloji yatırımları üzerinde büyük bir etki yaratan “Nesnelerin İnterneti” konusuyla birlikte teknoloji ve haberleşmenin önemi daha da artıyor. Bu noktada biz de Mitsubishi Electric olarak, iş modellerimizi yeniden tasarlıyor ve performansımızı arttırmak için teknoloji yatırımlarımızı hangi alanlara yoğunlaştırmamız gerektiğini belirlemeye çalışıyoruz. Köklü inovasyon mirasımız ve üstün teknolojimiz ile geliştirdiğimiz yenilikçi çözümlerle fabrikaların yapısını, sistemlerini ve proseslerini yeni düzene uygun şekilde dönüştürüyoruz.”

ELEKTRONİK FABRİKA
“Nesnelerin İnterneti kavramı içinde sadece bilgisayar ve akıllı telefonları değil, örneğin arabalar, dijital fabrikalar gibi pek çok nesneyi ve mekanı düşünmek mümkün” diyen Bizel’e göre, yeni endüstri evresi mevcut sanayinin bilgisayarlaştırma yönünde teşvik edilmesi ve yüksek teknolojiyle donatılması projesi. Bu durumun sonucu olarak makineler çevrelerinde olup bitenleri anlayabilecek ve birbirleriyle internet protokolleri aracılığı ile iletişim kurabilecekler. Bu sayede fabrikalardaki üretim hatları kişisel bazı ihtiyaçlara göre optimize edilecek ve pazardaki rekabet koşullarına ayak uydurmak daha kolay hale gelecek. Bu yeni endüstri evresine Mitsubishi Electric’in yanıtı ise e-F@ctory.

ROBOTLAR ARASI VERİ TRANSFERİ
e-F@ctory ile geleceğin dijital fabrikalarını bugünden kurmak mümkün. Robotlar arası veri transferinin de giderek hızlanması ve birbirleriyle konuşabilen ileri robot teknolojileri ile robotlar artık kendi kendilerini daha detaylı ve koordineli kontrol edebiliyor. Bugün e-F@ctory ile robotlar üretim hattındaki diğer ürünlerle de haberleşebiliyor. Bilgileri insan kontrolünden bağımsız olarak hem kendi aralarında hem de fabrikayı kontrol eden ana sistemle paylaşıp verimliliği artırmak için hazırlar. Çünkü e-F@ctory konseptinde fabrika otomasyonunda yer alan tüm ürünler birbirleriyle entegre ve açık bir mimari ile çalışıyor.”

ROBOT YATIRIMLARI ARTACAK
Fabrikaların üretim sürecinde hayati önem taşıyan robotların, sağladıkları hız ve kolaylıklarla her geçen gün sanayide daha çok rol aldığını ve günümüzde çok olağan bir iş gücü haline geldiğini aktaran Bizel “Japonya’da birbirleriyle konuşabilen ileri robot teknolojileri oldukça gelişmiş durumda. Bugüne kadar genelde yalnız çalışan robotların bundan sonraki dönemde muhtemelen insanla birlikte çalışan insansı robotlar olarak karşımıza çıkmasını bekliyoruz. Türkiye’de de insanla beraber çalışacak üretim bantlarındaki robot yatırımlarının daha hızlı ilerleyeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

INTEL’E 9 MİLYON DOLAR TASARRUF SAĞLADI
“Nesnelerin İnterneti” ve e-F@ctory sistemlerinin güçleri birleştiğinde ortaya büyük bir sinerji çıktığını vurgulayan Bizel, Mitsubishi Electric ve Intel’in konuyla ilgili projesini şöyle anlattı: “Mitsubishi Electric ve Intel, Intel’in Malezya’da bulunan üretim tesisinde ortak bir pilot programa imza attı. “Mitsubishi Electric’in e-F@ctory otomasyon uzmanlığını, Intel’in “Nesnelerin İnterneti” konusunda çözüm üretme uzmanlığı ile birleştiren pilot program sayesinde, arızaların önceden fark edilerek arıza gerçekleşmeden müdahale edilmesi mümkün hale geldi. Pilot program; yüksek verimlilik, önleyici bakım faaliyetleri olanağı, düşük arıza oranı, düşük maliyet ve kusursuz uyum ile sonuçlandı. Tüm bu sonuçlar ise Intel’in yaklaşık 9 milyon dolar tasarruf etmesini sağladı.”

Önceki İçerikYeşil nokta ödülleri için geri sayım
Sonraki İçerikSürdürülebilirlik Endeksi’ne girdi

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz