Akdeniz Bölgesi’nin en büyük atık enerji dönüşümü projelerinden biri hayata geçiyor. Günlük 900 ton evsel atığın enerjiye dönüştürülmesini sağlayan proje ile 10 Bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanacak. Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek projenin aktif hale gelmesiyle şehir ekonomisine katkı sağlanması ve atmosferdeki sera gazı etkisinin de azaltılması hedefleniyor.

900 TON ATIK TOPLANACAK
Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılının Haziran ayında yapımına başlanan Enerji Üretim Tesisi’nin faaliyete geçmesiyle günlük yaklaşık 900 ton evsel atık toplanarak ilk etapta her biri 1,2 Megavat saat kurulum gücüne sahip 3 adet motor ile elektrik elde edilmesi ayrıca 4 Megavat değerinde elektriğin, şehir hatlarına aktarılarak ekonomiye kazandırılması amaçlanıyor.

8.5 MW’YE ÇIKACAK TESİSLE 2 MİLYON TL GELİR
Enerji Üretim Tesisi’nde deneme amaçlı ilk elektrik üretiminin gerçekleştirildiğini açıklayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, proje kapsamında tamamanan tesis ile yaklaşık olarak en az 10 bin konutun elektrik ihtiyacının karşılanacağını belirtti. 2017 yılında ise bu projeden elde edilen gelirin %14’lük payına tekabül eden 2 Milyon TL’nin, Büyükşehir Belediyesi’ne gelir olarak geri dönmüş olacağını ifade eden Başkan Savaş, kısa zamanda tesislere ilave edilecek 3 motor ile elde edilen elektrik üretiminin 8 buçuk megavata kadar çıkabileceğini ve buna bağlı olarak da gelirin iki kat artmış olacağını sözlerine ekledi. Lütfü Savaş, metan gazının borular aracılığı ile toplanarak enerjiye dönüştürülmesi sayesinde doğadaki sera etkisinin azaltılacağı, insanın doğaya olan olumsuz etkilerinin asgari düzeye çekilmiş olacağının altını çizdi.

OCAKTA DEVREYE ALINACAK
Sahadan çöp gazını toplayacak ve tesislere aktaracak olan boruların yerleştirilmesi işinde sona yaklaştıklarını ifade eden Başkan Savaş, motorların ürettiği elektriği düzenleyerek şehir hatlarına aktaracak olan trafoların da montajının gerçekleştirildiğini belirtti. Enerji Üretim Tesisi’nin ocak ayında düzenlenecek açılış töreni ile resmi olarak elektrik üretmeye başlaması planlanıyor.

Önceki İçerikLG beyaz eşyaya, akıllı teknoloji katıyor
Sonraki İçerikTürkiye sürdürülebilir tarımda 14’üncü

Bir Cevap Bırakın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz