Ana Sayfa Etiketler Elektrikli araç

Etiket: elektrikli araç

Türkiye’de otomobillerin yüzde 0,8’i elektrikli ve hibrit

Motorlu Kara Taşıtları verilerine göre, Mart 2022 sonu itibariyle trafiğe kaydı olan yaklaşık 13 milyon adet otomobilin yüzde 0,8'ini elektrikli ve hibrit araçlar oluşturuyor.

Eşarj 200 bininci şarjını gerçekleştirdi

Türkiye’de 269 lokasyonda 258’i hızlı olmak üzere 496 şarj istasyonu ile faaliyet gösteren Enerjisa Enerji bünyesindeki elektrikli şarj istasyon ağı Eşarj, Şubat 2022 itibariyle 200 bininci şarj işlemini gerçekleştirdi.

OSD: “2030’da üretimin tamamı elektrikli araçlara kayacak”

IICEC tarafından düzenlenen “Dünyada ve Türkiye’de Elektrikli Araçlar Görünümü” konferansında konuşan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, “OSD üyelerinin birçoğu 2030 yılı geldiğinde otomobil üretimlerinin neredeyse tamamını elektriğe çevirmiş olacaktır” dedi.  

Zorlu Enerji Karadağ’da 15 adet şarj istasyonu kuracak

Zorlu Enerji’nin elektrikli araç şarj istasyon ağı ZES, Karadağ’ın 13 farklı şehrinde 15 adet çift soketli elektrikli araç şarj istasyonunun teminini, kurulmasını ve destek hizmetlerini sağlayacak.

Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası 11-12 Eylül’de düzenlenecek

Electric Hybrid Cars Dergisi ile TEHAD tarafından düzenlenen Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası 11-12 Eylül’de İstanbul Tuzla’da bulunan AutoDrom pist alanında gerçekleştirilecek.

Lityum batarya maliyetleri düşüyor

TSKB Enerji Çalışma Grubu’nun “Elektrikli Araçlar ve Depolama Teknolojileri” araştırmasına göre, dünyada elektrikli araç pazarındaki büyüme lityum tabanlı batarya teknolojilerinin maliyetlerindeki düşüşü tetikliyor.

Bosch, batarya üretimi yapacak

Bosch, Almanya'nın Eisenach şehrindeki fabrikasında 48 voltluk ikinci nesil bataryaların tam ölçekli üretimini başlatıyor. Bosch’un endüstriyel teknolojiden sorumlu yönetim kurulu üyesi Rolf Najork, “Bataryaları avucumuzun içi gibi biliyoruz” dedi.

10 tüketiciden 4’ü elektrikli araç almayı planlıyor

EY’nin Mobilite Tüketici Endeksi’ne göre, gelecek 12 aylık dönemde elektrikli araç satışlarında patlama yaşanacak. Endeks kapsamında ankete katılan tüketicilerin yüzde 41’i gelecek yıl elektrikli araç almayı planlıyor.

Güneş ve rüzgar enerjisi süratle gelişiyor

2018’de 100 GW güneş enerjisi dünya enerji envanterine girerken, 2025’e kadar rüzgarı, 2030’e kadar da kömürü geçmesi muhtemel. 2060’a kadar dünyada yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payının yüzde 40'a yükselmesi öngörülüyor.

Peugeot tüm modellerinde elektrikli seçeneğini de sunacak

Peugeot CEO’su Linda Jackson, son iki yılda düşük ve sıfır emisyonlu araçları piyasaya daha çok sürdüklerini belirterek, “2025 yılına kadar, tüm Peugeot ürün gamında elektrikli alternatifi olacak” dedi.